Célkitűzés gyermekeknek

Célkitűzés gyermekeknek

Célkitűzés: Hogyan támogathatjuk gyermekünket a tervei megvalósításában?

Itt állunk az új év küszöbén, még csak néhány hét telt el. Sokan már el is felejtkeztek az újévi fogadalmaikról, a célkitűzésről, néhányan nem is gondolkodnak ilyesmin. Legyen egy új év kezdete vagy az év bármelyik szakasza, abban valószínűleg egyetértünk, hogy a célok nagyon fontos helyet töltenek be életünkben.

Ha gyermeked már elég nagy ahhoz, hogy saját célokat tudjon meghatározni, illetve el tudja mondani, mi okoz neki örömet, mivel foglalkozik szívesen, akkor itt az ideje, hogy közösen is beszélgessetek erről.

Célkitűzés, mint társasjáték

Egy vasárnap délután, amikor pihenni szoktatok, a szokásos társasjátékozást feldobhatjátok egy új játékkal: Beszélgessetek gyermeketekkel álmairól, terveiről, céljairól játékosan, könnyedén!

A célokat tekinthetjük tervezett projekteknek is, hiszen segítenek gyermekünknek összpontosítani, megtartani a fókuszt ás célzottan felhasználni az energiákat. Az elért célok pedig önbizalmat ébresztenek, segítik a gyermek jobb teljesítményét és boldoggá teszik.

Célkitűzés

A szülői célkitűzés, mint követendő példa

Egy nyugtató, kellemes zene vagy gyermekalbum hallgatása közben elmesélheted neki/nekik, te hogyan emlékszel vissza gyerekkorodra. Mi foglakoztatott téged annyi idősen, amekkora éppen ő most. Hogyan éltetek, milyenek voltak a hétköznapok, hogyan emlékszel vissza az iskolásévekre stb. Őszintén elmondhatod neki azt, amit esetleg cikinek érzel, hidd el, a gyermeked lesz a legkevésbé kritikus hallgatóságod. Ha azonosulni tud a gyermekkoroddal, könnyebben el tudja képzelni, hogy te is voltál akkora, mint ő és neked is voltak problémáid és félelmeid, mint most neki. El se hinnéd, milyen könnyen válhatsz gyermeked példaképévé!

Szánj időt arra, hogy elmeséld a lurkónak, te hogyan kerültél közelebb a céljaidhoz, milyen kudarcok értek útközben és hogyan váltál erősebbé ezek által. Magyarázd el, milyen céljaid voltak és miért tűzted ki ezeket. Biztosan akad majd néhány kérdése, melyből egy remek társalgás alakulhat ki. Ez a játékos célkitűzéses program is remek alkalom lehet arra, hogy közelebbe kerüljön egymáshoz a család. Ha már alaposan kiveséztétek a te gyerekkorodat, áttérhettek arra is, hogy melyek a jelenlegi álmaid és vágyaid. Beszélj arról, hogyan tervezed ezeket elérni és mit tudsz megtenni annak érdekében, hogy minél előbb megvalósuljanak ezek. Meséld el azt is, hogyan fogod mérni saját terveid alakulását. Mindez azért fontos, hogy megértse csemetéd az ok-okozati viszonyokat és megtanulja, hogyan alakul a célkitűzés és a megvalósítás folyamata.

Segítségnyújtás a gyermek célkitűzésében

Miután megbeszélted gyermekeddel a saját gyerekkorodat és jelenlegi céljaidat, kérd meg, hogy meséljen ő is a saját álmairól.

Milyenek a jó célok?

Emlékeztesd őt/őket arra, hogy az értelmes céloknak egyszerűnek és konkrétnak, valamint mérhetőnek kell lenniük, hogy sikerélményt adjanak.

A céloknak is olyannak kell lenniük, amit a gyermeke irányíthat, és nem olyan, amit másoknak szeretne elérni. A gyermek egy olyan célt tud a magáénak érezni, amit ő talált ki és amit nem más kedvéért kell megtegyen.

Jó ötlet a céloknak időkeretet szabni, így tényleg felismerhető, hogy a gyerek valóban komolyan gondolja-e, amit eltervezett. Nem a „minél gyorsabb, annál jobb” a helyes, hanem a megfelelő időkeret meghatározása, amely motiválja a gyermeket, hogy a kitűzött időn belül elérje célját.

Hallgass és bátoríts

Ez a játékos program nagyszerű módja annak, hogy többet megtudj álmaikról és arról, hogy mi a fontos számukra. Hallgasd végig és bátorítod őket, hogy ebből alakítsanak ki elérhető célokat.

Előfordulhat, hogy egyes álmok nem valósíthatók meg teljesen, de a mögöttes ötletet kisebb, elérhető célokká is le lehet bontani.

Hogyan támogasd gyermeked saját célkitűzésében?

Ideális módszerek kisebb gyerekek esetén:

-rajzolja le a vágyait, az álmait

-találjon ki egy mesét vagy egy történetet a vágyairól, az álmairól

-találjon ki egy éneket a terveiről

-keressen egy mesehőst, amilyenné ő is válni szeretne

-készítsen varázspálcát

-írjon naplót, akár hálanaplót (kis korban is érdemes elkezdeni)

-írjon egy elbeszélést a következő címmel:

Én is tudok varázsló lenni…

Én is tudok szuperhős lenni…

Én is meg tudom valósítani az álmaimat…

-Válaszoljon a kérdésre: Mi szeretnék lenni, ha nagy leszek?

Magyarázzuk el neki, hogy az álmait meg tudja valósítani, csak tenni kell érte. A varázspálca is segíthet ebben.

Ötletek nagyobb gyerekeknek

-Keressen magának egy mantrát, amelyet minden nap ismételtethet

-rappeljen az álmairól

-készítsen egy képregényt a céljairól

-keressen egy verset, mely tükrözi az álmait

-írjon naplót, akár hálanaplót

-Válasszon ki magának egy filmhőst, karaktert vagy regényszereplőt, mint példaképet

Haladjatok végig ingyenes e-könyvünkön, mely pont ezzel a témával foglalkozik. Kattints a gombra, ha kéred a könyvet.

Gyermeked gondolja végig és írja is le, mit kell tennie ahhoz, hogy elérje felnőttkorában a jelenlegi vágyait, álmait.

Tudatosítsuk benne, hogy a vágyálmok folyamatosan változhatnak és ez teljesen rendben van. Nem kell mereven ragaszkodnia a korábban kitűzött célokhoz. Mivel minden ember folyamatosan változik, így az életről alkotott elképzelései és emiatt a kívánságai és céljai is alakulhatnak.

Célkitűzés

Írjátok le közösen a célkitűzés eredményeit

Egy cél nagyobb valószínűséggel érhető el, ha leírod, és beszélsz róla másokkal.

Miután megbeszéltétek a célokat, írjátok le őket, és tegyétek egy olyan helyre, ahol gyakran szem elé kerül.

Ha nap mint nap látjátok az elérendő terveket, tenni is fogtok érte. Ha pedig egymást bátorítjátok, akkor még könnyebben fog menni az egész. A bíztatás nemcsak a gyermekednek, neked is jól fog esni, amikor egy fárasztó munkanapból hazatérve megemlíti a gyermeked, hogy milyen jól állsz az egyik célod elérésével.

Hidd el, együtt egyszerűbb és szórakoztatóbb kibontakoztatni a gyermekedben és saját magadban rejlő lehetőségeket.

Ha már pontosan tudjátok a céljaitokat, érdemes elolvasni a manifesztálásról szóló bejegyzésünket is.

Picture of Zsuzsi

Zsuzsi

Cs. Rajnai Zsuzsa vagyok, a Családi Kincsesládikó blogoldal szerkesztője.

Hasonló cikkek

Egy válasz

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

Szívesen olvasnál tőlünk még többet? 

Eleged van abból, hogy csak úgy megtörténnek Veled a dolgok?

 

Szeretnéd most már a saját kezedbe venni életed irányítását?

Kérd ingyenes, kinyomtatható pdf anyagunkat, mely olyan pozitív megerősítéseket, motiváló képeket és inspiráló szövegeket tartalmaz, amelyeket a vision boardodra (álomtábla, motivációs tábla) helyezhetsz!